-
−2%
Logitech C270 HD WEBCAM
Logitech C270 HD WEBCAM
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Interface | USB |
| Product colour | Grey, Dark Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Height | 72.9 mm |
| Weight | 75 g |
| Width | 31.9 mm |
| Depth | 66.6 mm |
| Minimum RAM | 512 MB |
| Minimum processor speed | 1 GHz |
| Internet connection required | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Face tracking | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Supported video modes | 720p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Photo feature | Yes |
| Megapixel (approx.) | 3 MP |
| Diagonal field of view | 55° |
| Automatic light correction | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Packaging content | 1 webcam with 1.5 m attached USB - A cable User documentation |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Master (outer) case length | 223 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case width | 214 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.31 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Built-in microphone | Yes |
| Warnings | Store the device in a dry place, away from heat sources., Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids., Do not open the appliance housing; risk of electric shock. |