Kandao Meeting S is a standalone video conferencing camera with a 180° field of view and eight built-in microphones for clear audio. It supports wireless screen sharing and is compatible with popular platforms such as Zoom and Microsoft Teams.
Kandao Meeting S is a standalone video conferencing camera with a 180° field of view and eight built-in microphones for clear audio. It supports wireless screen sharing and is compatible with popular platforms such as Zoom and Microsoft Teams.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Kandao Meeting S is a standalone video conferencing camera with a 180° field of view and eight built-in microphones for clear audio. It supports wireless screen sharing and is compatible with popular platforms such as Zoom and Microsoft Teams.
Features | |
|---|---|
| Product type | Independent video conferencing camera |
| Brand | Kandao |
| Model | Meeting S |
Specifications | |
| Image resolution | 1920 x 1080 px, 1280 x 720 px |
| Image format | MJPEG |
| Lens viewing angle | 180° (195° lens) |
| Artificial intelligence algorithm | Kandao Meeting AI 3.0 |
| Number of microphones | 8 |
| Microphone operating range | Up to 5 m |
| Speaker power | 5W |
| Ports and connectors | USB-C output, USB-C input, HDMI port, LAN port, microSD slot, USB-A port |
| Wireless connection | Wi-Fi 5 GHz and 2.4 GHz, Bluetooth 4.1 |
| Internal memory | 64GB ROM + 4GB RAM |
| Memory card support | microSD (FAT32) up to 256 GB |
| System requirements | Windows 7 or later, macOS 10.8 or later |
| Power source | AC 100-240V, 50/60Hz |
| USB-C power output | 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V ⎓ 3 A (max. 60 W) |
| Dimensions | Camera: Ø78.2 mm x 256.5 mm; Remote control: 160 x 42 x 21 mm |
| Weight | 771.5 grams |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |