- New
The BOSCH WAN2405MPL washing machine with a 65 L drum offers a variety of washing programs, including delicates, wool and cotton, and its LED display and 24-hour delay start timer ensure convenient use.
The BOSCH WAN2405MPL washing machine with a 65 L drum offers a variety of washing programs, including delicates, wool and cotton, and its LED display and 24-hour delay start timer ensure convenient use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Bosch WAN2405MPL front-loading washing machine with a 65-liter drum and an LED display ensures convenient monitoring of processes. The intuitive rotary control system allows you to easily control washing programs. The device has integrated child protection and a remaining time indication.
Design | |
|---|---|
| Product color | White |
| Door hinge | Left |
| Drum capacity | 65 L |
| Charging type | Front |
| Screen type | LED |
| Control type | Rotary, Touch |
| Integrated display | Yes |
| Cable length | 1.6 m |
| Device location | Open |
Power | |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Voltage | 220 - 240V |
| Ampere | 10A |
| Frequency | 50Hz |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
Weight and dimensions | |
| Weight | 67.7 kg |
| Depth | 590mm |
| Height | 845mm |
| Width | 598 mm |
| Depth with door open | 106.3 cm |
Operation | |
| Overfill protection | Yes |
| Maximum centrifugation speed | 1200 RPM |
| Cycle time (max) | 213 minutes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Noise level (centrifugation) | 71 dB |
| Centrifugation class | B |
| Charge balancing system | Yes |
| Delay start timer | Yes |
| Delayed start (max) | 24 hours |
| Washing programs | Delicate/silk, Rinse, Wool, 60°C, Quick 15 min, 90°C, Synthetics, Economy 40-60, Quick 30 min, Rinse, 40°C, Cotton, Spin, Iron aid, Mixed, Daily 40° |
| Noise emission class | A |
Ergonomics | |
| Child protection | Yes |
| Remaining time indication | Yes |