Bosch Serie 4 WAN2823APL Washing machine 8 kg 1400 RPM White
Bosch Serie 4 WAN2823APL Washing machine 8 kg 1400 RPM White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Control type | Rotary, Buttons |
| Loading type | Front-load |
| Door opening | Side opening |
| Product colour | White |
| Drum volume | 65 L |
| Door colour | White |
| Appliance placement | Freestanding |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight | 66.8 kg |
| Width | 598 mm |
| Height | 845 mm |
| Depth | 590 mm |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity | 8 kg |
| Delay start (max) | 24 h |
| Anti-Crease function | Yes |
| Noise emission class | A |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time (max) | 213 min |
| Number of washing programs | 15 |
| Adjustable temperature | Yes |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Washing programs | Mix, Hand/wool, Delicate, Quick 30 min, Blouse/shirt, Dark colours / Jeans, Cotton, Hygiene, Sport, Rinse, Centrifugation and pumping out, Steam, Iron Assist, Synthetics, Quick 15 min |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |