- In stock.
Washing machine - dryer Whirlpool FFWDB 864349 BV EE
Washing machine - dryer Whirlpool FFWDB 864349 BV EE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | FFWDB 864349 BV EE |
| Width | 59.5 cm, 595 mm. |
| Depth | 54 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 66 kg, 65,511 kg. |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 65 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | B |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1351 |
| Management | Mechanical, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Mixed, Whites, Rinse and spin, Spin and drain, 20° C program, Delicate program, Eco program, Wash Dry 90, Wash Dry 45 |
| Drying programs | Wash dry 45', Wash dry 90' |
| Screen | Yes |
| Noise level when drilling | 75 dB |
| Protection against water spills | No |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Water consumption | 48 liters |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 505 mm. |
| Country of manufacture | IT |