- In stock.
Washing machine - dryer LWR85865O AEG
Washing machine - dryer LWR85865O AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | PowerCare UniversalDose EcoLine LWR85865O |
| Width | 59.7 cm, 684 mm. |
| Depth | 57.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 886 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 77.5 kg, 79 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 62 liters |
| Drilling efficiency class | A |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 5 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 11 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Anti-allergy program, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, WashDry 60, Drum clean |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Green certified. Time saver option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum Care pattern is even gentler on your fabrics. With ProSteam® technology, you can finish your wash with steam to reduce creasing or use a separate steam program to refresh your clothes - perfect washing results every time. With ÖKOMix, detergents and fabric softener are pre-mixed before they enter the drum. UniversalDose is a unique drawer for all-in-one capsules. It uses special water jets to soften and perforate the washing capsules inside - activating them 60% faster than when placed in the drum. This way, stains are removed better with a 1-hour cold wash. Wi-Fi - the appliance can be controlled from a smart device using the My AEG Care app, where you will find many more |
| Length | 649 mm. |
| Country of manufacture | IT |