- In stock.
Washing machine - dryer LG F2DV5S7S1E
Washing machine - dryer LG F2DV5S7S1E
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | F2DV5S7S1E |
| Width | 60 cm, 660 mm. |
| Depth | 47.5 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 63 kg, 67 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 1134 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Annual water consumption | 25000 liters |
| Set temperature | 20 °C, 60 °C, 35 °C, 40 °C, 95 °C |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | D |
| Washing capacity | 7 kg |
| Drying capacity | 5 kg. Drilling, rpm- 1175 |
| Management | Mechanical, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Quick wash, Pre-rinse, Wool wash program, Hand wash (delicate), Cotton, Eco cotton, Anti allergy program |
| Noise level during washing | 53 dB |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 70 dB |
| Protection against water spills | No |
| Noise level during drying | 53 dB |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Door opening angle | 150° |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months Energy consumption (washing, spinning and drying) - 5.67 kWh |
| Energy consumption (wash and spin only) | 1.25 kWh |
| Water consumption | 45 liters |
| Annual water consumption (without using a dryer) | 7200 liters |
| Drying | Yes |
| Annual energy consumption (without dryer) | 250 kWh |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 580 mm. |
| Country of manufacture | CN |