Washing machine - dryer Haier HWD50-BP12307U-S
Washing machine - dryer Haier HWD50-BP12307U-S
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Haier, Haier |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | HWD50-BP12307U-S |
| Width | 51 cm, 510 mm. |
| Depth | 48.8 cm |
| Height | 70 cm, 700 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 50 kg, 56 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 86 kWh |
| Water consumption per cycle | 35 liters |
| Annual water consumption | 7700 liters |
| Drilling efficiency class | C |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 5 kg |
| Drying capacity | 2.5 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Electronic |
| Washing programs | Eco 40-60, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics |
| Noise level during washing | 56 dB |
| Screen | Yes |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Noise level during drying | 62 dB |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Door opening angle | 180° |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months Energy consumption (washing, spinning and drying) - 1.62 kWh |
| Energy consumption (wash and spin only) | 0.391 kWh |
| Water suction efficiency | 58.4 % |
| Water consumption | 42 liters |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 488 mm. |
| Country of manufacture | CN |