Washing machine - dryer AEG 7000 series LWR73166OE
Washing machine - dryer AEG 7000 series LWR73166OE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | LWR73166OE |
| Width | 59.7 cm, 640 mm. |
| Depth | 63.1 cm |
| Height | 84.7 cm, 900 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 79.5 kg, 80.959 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 75 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 12 |
| Washing programs | Quick 20 WashDry 60, Quick wash, Wool wash program, Hand wash (delicate), Cotton, Synthetics, Steam treatment, Mixed, Spin and drain, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Drum clean |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Blue" certificate. With one button, you can choose whether you want to wash, dry or both your laundry. Fast washing and drying "WashDry 60" program. Time-saving option allows you to shorten the washing time. "UniversalDose" is a unique drawer for "all-in-one" capsules. It uses special water jets that soften and pierce the washing capsules inside - thus activating them 60% faster than when placed in the drum. This way, stains are better removed during a 1-hour wash in cold water. In the "Care" drum, the laundry gently slides with a raised shock-absorbing pattern and an optimized lifting blade. During washing, a thin film of water covers the holes. As a result, the fabrics are washed even more gently. "Wi-Fi" - the device can be controlled from a smart device using the "My AEG Care" app, where you will find even more programs.. Energy consumption (washing, spinning and drying) - 3.069 kWh. Energy consumption |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | IT |