- In stock.
Washing machine - dryer AEG 7000 series L7WBE68SI
Washing machine - dryer AEG 7000 series L7WBE68SI
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | L7WBE68SI |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 54 cm |
| Height | 81.9 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 72.5 kg, 74.185 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 60 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | B |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 4 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Mix, Quick 20 WashDry 60, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Steam treatment, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Drum clean |
| Drying programs | Timed drying, ProSteam steam programs |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 70 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Blue" certificate. With the help of one button you can choose whether you want to wash, dry or both wash and dry your laundry. Fast washing and drying program "WashDry 60". Time saving option allows you to shorten the washing time.. Energy consumption (washing, spinning and drying) - 2.171 kWh |
| Energy consumption (wash and spin only) | 0.544 kWh |
| Water suction efficiency | 52.9 % |
| Water consumption | 45 liters |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A+++ - G |
| Length | 640mm. |
| Country of manufacture | IT |