- In stock.
WASHER - DRYER WT1210BBF TOWER LG
WASHER - DRYER WT1210BBF TOWER LG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | WT1210BBF |
| Width | 60 cm, 600mm. |
| Depth | 66 cm |
| Height | 165.5 cm, 1655 mm. |
| Color | Black |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 57 liters |
| Annual water consumption | 49 liters |
| Drilling efficiency class | A |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 10 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory |
| Number of programs | 17 |
| Washing programs | Easy wash, Quick wash, Cotton, Anti-allergy program, Rinse and spin, Delicate program, Eco program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Protection against water spills | Yes |
| Noise level during drying | 72 dB |
| Delaying the start of the programme | No |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Weight | 128.85 kg. |
| Length | 660 mm. |
| Country of manufacture | CN |