- In stock.
WASHER - DRYER WD90DB7B85GWU4 SAMSUNG
WASHER - DRYER WD90DB7B85GWU4 SAMSUNG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SAMSUNG, Samsung |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | WD90DB7B85GWU4 |
| Width | 60 cm, 688 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 85 cm, 880mm. |
| Color | White color |
| Weight | 77 kg, 78,712 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 90 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Mechanical, Sensory |
| Number of programs | 24 |
| Washing programs | Hygienic steam program, AirWash, Washing and drying program, Eco 40-60, Mix, Super 15 min., Cold wash, Cotton, Synthetics, Coloreds, Rinse and spin, Spin and drain, Delicate program, Shirt washing program, Outdoor clothing program, Towel washing program, Bed linen washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | No |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Water consumption | 90 liters |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | KR |