- In stock.
WASHER - DRYER WD11DG6B85BEU4 SAMSUNG
WASHER - DRYER WD11DG6B85BEU4 SAMSUNG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SAMSUNG, Samsung |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | WD11DG6B85BEU4 |
| Width | 60 cm, 688 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 85 cm, 880mm. |
| Color | White color |
| Weight | 76 kg, 81 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 90 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 11 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Mechanical, Sensory |
| Number of programs | 23 |
| Washing programs | Hygienic steam program, AirWash, Eco 40-60, Mix, Super 15 min., Wool washing program, Cotton, Synthetics, For colors, Rinse and spin, Spin and drain, Delicate program, Jeans program, Outdoor clothing program, Towel washing program, Bed linen washing program, Intensive washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | No |
| Noise level during drying | 72 dB |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Water consumption | 90 liters |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | KR |