- In stock.
WASHER-DRYER F4DR711S2H LG
WASHER-DRYER F4DR711S2H LG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | F4DR711S2H |
| Width | 60 cm, 600mm. |
| Depth | 56.5 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 70 kg, 70.85 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Set temperature | Cold, 20 °C, 60 °C, 30 °C, 40 °C, 95 °C |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 11 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory |
| Washing programs | Download cycle, Wash and dry program, Eco 40-60, Quick wash 14, TurboWash 39, Wool wash program, Hand wash (delicate), Cotton |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 550 mm. |
| Country of manufacture | CN |