- In stock.
WASHER - DRYER F4DR509SBW LG
WASHER - DRYER F4DR509SBW LG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | F4DR509SBW |
| Width | 60 cm, 600mm. |
| Depth | 56.5 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 70 kg, 73.85 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 1224 kWh |
| Water consumption per cycle | 55 liters |
| Annual water consumption | 33000 liters |
| Set temperature | 40 °C |
| Drilling efficiency class | A |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Hygienic steam program, Children's clothing steam cleaning, Quick wash, Wool washing program, Cotton, Denim, Anti-allergy program, Mixed, For colored clothes, Delicate program, Eco program, Drum cleaning |
| Noise level during washing | 52 dB |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Noise level during drying | 54 dB |
| Delaying the start of the programme | No |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Water consumption | 48 liters |
| Annual water consumption (without using a dryer) | 12400 liters |
| Annual energy consumption (without dryer) | 304 kWh |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 550 mm. |
| Country of manufacture | CN |