- In stock.
WASHER-DRYER EW8W7607QE ELX
WASHER-DRYER EW8W7607QE ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | EW8W7607QE |
| Width | 59.7 cm, 597 mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 847 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 74.5 kg, 87 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 85 liters |
| Drilling efficiency class | A |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 11 kg |
| Drying capacity | 7 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 17 |
| Washing programs | Quick 20 WashDry 60, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Spin and drain, Delicate program, Shirt wash program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Drum clean, Bed linen wash program |
| Screen | Yes |
| Screen type | TFT |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Text menu. "Woolmark Blue" certificate. Special washing machine cleaning program. Easily choose whether you want to wash, dry or wash and dry your laundry. Quick wash and dry "OneGo 20/60min" program |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum "Care" pattern is even gentler on your fabrics. With one click, "SmartSelect" adjusts the washing to your needs and saves up to 80% energy, 50% time and 20% water. The unique "UniversalDose®" technology, optimized for all washing machines, ensures 60% faster dissolution of washing capsules. "Wi-Fi" - the appliance can be controlled from a smart device using the "My Electrolux" app, where you will find even more programs, including the "Steam Refresh" program. With it, you can take care of your clothes between washes using "Steam Fragrance", model: E6WMFR020. The steam program refreshes |
| Length | 576 mm. |
| Country of manufacture | IT |