- In stock
Washer-Dryer ELECTROLUX EW5W468WE
Washer-Dryer ELECTROLUX EW5W468WE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| Washing machine type | Washer-dryer |
| Standardized width | 60cm |
| Depth | 53.4 cm |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 4 kg |
| Maximum drilling speed | 1600 rpm. |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class (Washing + Drying) | D |
| Energy consumption 100 cycles | 47 kWh |
| Energy consumption 100 cycles (Washing + Drying) | 217 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Water consumption for 1 cycle (Washing + Drying) | 60 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Sound level class | B |
| Noise level | 75 dB |
| Cycle time | 210 minutes |
| Cycle time (Wash + Dry) | 340 minutes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Capsule drawer | None |
| Steam technology | Steam program |
| Drum lighting | No |
| Engine type | Inverter |
| Wi-Fi | No |
| Fluff filter | No |
| Heat pump drying technology | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Number of programs | 14 |
| Wool washing certificate | Yes |
| Hot water connection option | No |
| Child lock | Yes |
| Standardized height | 85 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Maximum depth | 55.7 cm |