- In stock
Washer-Dryer AEG LWR98165NXE
Washer-Dryer AEG LWR98165NXE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | AEG |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| Washing machine type | Washer-dryer |
| Standardized width | 60cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Maximum drilling speed | 1600 rpm. |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class (Washing + Drying) | B |
| Energy consumption 100 cycles | 51 kWh |
| Energy consumption 100 cycles (Washing + Drying) | 206 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 liters |
| Water consumption for 1 cycle (Washing + Drying) | 48 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Sound level class | B |
| Noise level | 76 dB |
| Cycle time | 235 minutes |
| Cycle time (Wash + Dry) | 530 minutes |
| Automatic fabric weighing technology | Yes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Capsule drawer | None |
| Steam technology | Steam program |
| Drum lighting | No |
| Engine type | Inverter |
| Wi-Fi | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Heat pump drying technology | Yes |
| Protection against water spills | Yes |
| Number of programs | 10 |
| Wool washing certificate | Yes |
| Hot water connection option | No |
| Standardized height | 90 cm |
| Height | 87 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Maximum depth | 66 cm |