- In stock.
WASGER-DRYER F2DR509S1W LG
WASGER-DRYER F2DR509S1W LG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | Hello, LG |
| Product type | Washing machines - dryers |
| Model | F2DR509S1W |
| Width | 60 cm, 600mm. |
| Depth | 47.5 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 63 kg, 61.85 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 48 liters |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 5 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Sensory |
| Washing programs | Hygienic steam program, Eco 40-60, 6 Kg Wash Dry, Cotton, Anti allergy program, Foam control, Mixed, Delicate program |
| Noise level during washing | 71 dB |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Drying | Yes |
| Energy efficiency class scale | A - G |
| Length | 475 mm. |
| Country of manufacture | CN |