-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With new devices such as smartphones or tablets, accessories like power adapters are increasingly being left out. That's why the W20C Power Adapter from Intenso was developed. It is a reliable 20-watt power adapter with a USB-C port - perfect for your smartphone or tablet when used with a USB cable. Its minimalist design stands out, while offering everything you need for reliable and efficient charging of your devices.
With its compact and discreet design in black and white, the Intenso W20C power adapter blends seamlessly into any environment. Simply plug it in, and the adapter provides the power you need, when you need it. The Intenso W20C Power Adapter delivers a consistent and reliable 20 watts of power, ensuring your devices are charged and ready to go. It's a practical solution for your everyday charging needs.
| Summary | Intenso Power Adapter W20C, 20W, USB-C port, white. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 12 V. USB Type-C ports quantity: 1, Fast charging. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/power-adapter-cable/power-adapter-w20c/ |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.095 |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Fast charging | Yes |
| Number of outputs | 1 outputs |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Power source type | AC |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Product colour | White |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Maximum power | 20 W |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Power plug type | Type C |
| Depth | 27 mm |
| Height | 78 mm |
| Weight | 48 g |
| Width | 42 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 111 g |
| Package width | 90 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE/UKCA |
| Sustainability certificates | Triman |
| Model name | W20C |
| Units per Shipping Box | 16 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009872 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.154 kg |