Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 8
business days
| Summary | Rivacase PS4101. Charger type: Auto, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 110-240 V. USB Type-C ports quantity: 1, Fast charging. Cable length: 1 m, Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://rivacase.com/en/products/power-accessories/wall-chargers/PS4101-WD5-EU-wall-charger-white-20W-PD-30-1-USBC-with-Type-%D0%A1Lightning-cable |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Auto |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Power source type | AC |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | No |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | White |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 110-240 V |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Depth | 42 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 60 g |
| Width | 80 mm |
| Cables included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | PS4101 WD4 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.0005682 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.09 kg |