Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Vention FEFB0-EU. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Headphones, Laptop, Smartphone, Smartwatch, Tablet. Input voltage: 100 - 240 V. USB Type-C ports quantity: 2, Fast charging, Power protection features: Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Surge protection. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/vention-2-port-usb-c-c-gan-charger-45w-45w-eu-plug-black?variant=46271940198566 |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.035 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Charger compatibility | Headphones/Laptop/Smartphone/Smartwatch/Tablet |
| Charger type | Indoor |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Adaptive Fast Charging/Power Delivery 3.0/Programmable Power Supply (PPS)/Quick Charge 2.0/Quick Charge 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Surge protection |
| Power source type | AC |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| Input current | 0.8 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum power | 45 W |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 2.25 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Port 1 output power | 45 W |
| Port 2 output power | 45 W |
| Depth | 42 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 32 mm |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model name | FEFB0-EU |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0002818 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.13 kg |