Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Lindy 100W 4-Port USB Desktop GaN Fast Charger is able to charge up to 4 devices simultaneously. 100W Power Delivery is supported by the 2 USB Type C ports while the 2 USB Type A ports provide fast charging with up to 18W.
Featuring 2 USB Type C female ports and 2 USB Type A female ports this charger is ideal for use with most popular smartphones and iOS devices. Supporting power delivery of 100W and PPS (Programmable Power Supply) allowing for real-time adjustment of voltage and current levels during the charging process, ensuring your device receives the precise power it needs.
The charger communicates dynamically with your device, negotiating the best charging conditions. This ensures safety, longevity, and optimal performance during each charge. Protect your device's battery with PPS fine-grained control, preventing overcharging and overheating. Enhance your battery's lifespan for long-lasting performance.
For safe charging the device includes overcharge, overcurrent, overtemperature and short circuit protection. Whether you're charging smartphones, tablets, laptops, or other gadgets, our USB Power Supply is designed to meet the diverse charging needs of your electronic devices.
| Summary | Lindy 100W 4-Port USB Type A & C GaN Charger. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 12 V, AC adapter output current: 3 A. USB 2.0 ports quantity: 2, USB Type-C ports quantity: 2, Fast charging, Power protection features: Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit. Cable length: 1.5 m, Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://www.lindy.eu/100W-4-Port-USB-Type-A-C-GaN-Charger.htm?websale8=ld0101.ld021102&pi=73441&ci=10 |
| Unit Box Height | 0.116 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Adaptive Fast Charging/Power Delivery |
| Number of outputs | 4 outputs |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Operating principle | Contact |
| Power protection features | Over current/Over voltage/Overheating/Short circuit |
| Power source type | AC |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| Sockets quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector material | Copper |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS),Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter power | 100 W |
| Efficiency at low load (10%) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Maximum power | 100 W |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (12V) | 1.5 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2 A |
| Output voltage accuracy (±) | 5 % |
| Port 1 output power | 45 W |
| Port 2 output power | 45 W |
| Port 3 output power | 60 W |
| Port 4 output power | 65 W |
| Power consumption (no load) | 0.1 W |
| Power plug type | Type C |
| Depth | 40 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Width | 90 mm |
| Package type | Carton |
| Package weight | 364 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Certification | UKCA, CE, RoHS, REACH, ErP |
| Compliance certificates | CE/REACH/RoHS/UKCA |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | 73441 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001222 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.364 kg |