Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The HR1234WF2 CSB battery has a voltage of 12 V and a capacity of 9 Ah. It is of sealed, lead-acid construction, operates at temperatures from -15 to 40 °C and weighs 2.6 kg. The battery life is 5 years.
Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 12V |
| Maximum charging current | 3.4 A |
| Connection thread type | FASTON 250 |
| Charging voltage | 14.4 - 15V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product color | Black |
| Battery life | 5 years |
| Number of batteries included | 1 pc. |
Operating conditions | |
| Operating temperature | -15 - 40 °C |
| Storage temperature | -15 - 40 °C |
Weight and dimensions | |
| Depth | 65 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 151mm |
| Weight | 2.6 kg |
Hazard symbol(s):GHS06: Toxic, GHS09: Dangerous for the environment, GHS05: Corrosive
Warnings:Do not allow the battery terminals to short-circuit.