Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Canon Tracer 4TS is a compact camera with advanced features. It combines two cameras with wide-angle lenses, motion sensor capabilities, and an integrated touchscreen.
Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 150mAh |
| Power source | Battery |
Weight and dimensions | |
| Weight | 113 g |
Operation | |
| Motion sensor | Yes |
| Housing | Aluminum |
| Number of cameras | 2 |
| Night mode | Yes |
| Video recording cycle | Yes |
| Main camera resolution | 2 MP |
| Indoor camera resolution | 0.4MP |
| Main camera viewing angle | 140° |
| Interior camera viewing angle | 60° |
| HD type | Full HD |
| Parking assistance | Yes |
| Product color | Black |
| Lens type | Wide angle |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Screen | |
| Screen | IPS |
| Screen diagonal | 10.2 cm (4') |
| Integrated display | Yes |
| Touch screen | Yes |
Audio | |
| Audio recording | Yes |
Memory | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum internal memory | 32GB |
Ports and interfaces | |
| Interface type | USB |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |