- In stock
-
−1%
NVIDIA RTX 6000 PRO Blackwell SERVER EDITION PCI-Express x16 Gen 5.0, Dual Slot, 96 GB GDDR7 ECC 512-bit, HDCP 2.2 and HDMI 2.0 support with opt. adapter
NVIDIA RTX 6000 PRO Blackwell SERVER EDITION PCI-Express x16 Gen 5.0, Dual Slot, 96 GB GDDR7 ECC 512-bit, HDCP 2.2 and HDMI 2.0 support with opt. adapter
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Requires Expansion Slot Standard | PCI Express 5.0 x16 |
| Video Chipset | Nvidia RTX PRO 6000 |
| Stream Processors Quantity | 24064 |
| Tensor Core Quantity | 752 |
| Ray-tracing Cores Quantity | 188 |
| 2D/3D Features | Nvidia Omniverse NVIDIA Encoder NVIDIA Decoder 5th Gen Tensor Cores 4th Gen Ray Tracing Cores NVIDIA DLSS 4 NVIDIA Blackwell Architecture Multi-Instance GPU (MIG) NVIDIA Confidential Computing |
| Video Memory Type | Video Controller Memory |
| Memory Type | GDDR7 SDRAM |
| Installed Video Memory Storage Capacity | 96 GB |
| Memory Bus Bandwidth | 512 bit |
| Memory Bandwidth | 1597 GB/s |
| DisplayPort Interface Quantity | 4 |
| External Power | 16 pin |
| Cooling System Type | Heatsink |
| Card Slot Width | 2 slot |
| Cable Included | Power Cable |
| Power Consumption Operational | 600 W |
| Nominal Weight | 1.219 kg |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Weight | 1.5 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 3536403403638 |