- New
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
14 - 16
business days
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
DUAL-FAN THERMAL DESIGN
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
HARDENING EVERY DETAIL
*All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It's free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
| Summary | MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 2X OC PLUS. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5060 Ti. Discrete graphics card memory: 16 GB, Graphics card memory type: GDDR7, Memory bus: 128 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. DirectX version: 12 Ultimate, OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express x16 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s) |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Graphics-Card/GeForce-RTX-5060-Ti-16G-VENTUS-2X-OC-PLUS |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.305 |
| Unit Box Width | 0.21 |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 4608 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black/Grey |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Depth | 41 mm |
| Height | 127 mm |
| Length | 227 mm |
| Weight | 600 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 862 g |
| Cables included | Power |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.006542 cubm |
| Product Net Weight | 0.6 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.987 kg |