- In stock
Silicon Power DS72 USB flash drive 250 GB USB Type-A / USB Type-C 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Gold
Silicon Power DS72 USB flash drive 250 GB USB Type-A / USB Type-C 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Gold
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Aluminium, Rubber |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Gold |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 21.3 mm |
| Weight | 15.6 g |
| Depth | 81 mm |
| Height | 10.4 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11/10/8.1/8/7/Vista/XP, Mac OS 10.3.x+, Linux 2.6.x+, Android 6.0+, iOS 13+ |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Capacity | 250 GB |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatible products | PlayStation 4, PlayStation 5 |
| Compliance certificates | BSMI, CE, UKCA, Federal Communications Commission (FCC) |