-
−1%
SanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
SanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Guarantee
360 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Red |
| Flash memory class | Class 10 |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Write speed | 130 MB/s |
| Capacity | 256 GB |
| Internal memory type | UHS-I |
| Read speed | 190 MB/s |
| Video Speed Class | V30 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Width | 32 mm |
| Height | 2.4 mm |
| Depth | 2.1 mm |