- New
- In stock
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With snap-on cap and colored keyring hole
Kingston's DataTraveler® Exodia™ is a USB 3.2 Gen 1 flash drive with a USB-A connection for convenient storage of documents, music, videos and more on laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. Its modern colors and practical design make it ideal for everyday use at work, home, school, or wherever you need to take your data. The DT Exodia is available in capacities up to 512GB* and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Show off your style
Carefully curated to match your vibe, the DT Exodia is accented in 4 colors by capacity; timeless black, sea blue, lime green and very violet. Grab the color you want or collect them all! With capacity options up to 512GB*, you'll always have the space you need for your digital library.
Stays safe, travels great
Throw it in your pocket or clip it to your keyring without fear. The practical snap-on cap keeps your USB-A connector protected while you're on-the-go.
Works with what you've got
The DataTraveler Exodia performs within the widely compatible USB 3.2 Gen 1 standard and even supports your legacy USB 2.0 devices.
*Some of the listed capacity on a Flash storage device is used for formatting and other functions and thus is not available for data storage. As such, the actual available capacity for data storage is less than what is listed on the products. For more information, go to Kingston's Flash Memory Guide. [Url.Resolve:/landing/flash-memory-guide/]
** Performance based on USB 3.2 Gen 1 standard. Speed may vary due to host and device configuration. Backwards compatible with USB 2.0.
| Summary | Kingston Technology DataTraveler 256GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Green. Capacity: 256 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Cap. Weight: 9.36 g. Product colour: Black, Green |
| Vendor Homepage | https://www.kingston.com/en |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.015 |
| Capacity | 256 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS 26 Tahoe/Mac OS X 13.0 Ventura/Mac OS X 14.0 Sonoma/Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 11/Windows 11 Enterprise/Windows 11 Enterprise x64/Windows 11 Home/Windows 11 Pro/Windows 11 x64 |
| Form factor | Cap |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black,Green |
| Depth | 60.8 mm |
| Height | 10.4 mm |
| Weight | 9.36 g |
| Width | 21.4 mm |
| Package depth | 12.95 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 15.67 g |
| Package width | 101.6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Country of origin | China/Taiwan |
| Master (outer) case gross weight | 467.65 g |
| Master (outer) case height | 110.49 mm |
| Master (outer) case length | 193.04 mm |
| Master (outer) case width | 121.92 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001811 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |