Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Stylish USB flash drive for important data
Whether at school, at university or at work - the Business Line always makes a good impression. The black and red housing is stylish and compact and is perfect to safely transport presentations or important data.
| Summary | Intenso 8GB USB2.0. Capacity: 8 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 2.0, Read speed: 28 MB/s, Write speed: 6.5 MB/s. Form factor: Cap. Weight: 6 g. Product colour: Black, Red |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/usb-sticks/business-line |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.085 |
| Capacity | 8 GB |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Read speed | 28 MB/s |
| Read speed (USB 2.0) | 28 MB/s |
| USB version | 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 8/Windows 8.1 |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Write speed (USB 2.0) | 6.5 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black,Red |
| Depth | 9 mm |
| Height | 19 mm |
| Weight | 6 g |
| Width | 60 mm |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000102 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |