- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Practical data memory without cap
You lose the protective cap of your USB stick regularly? Avoid the problem and trust the Basic Line from Intenso Thanks to practical swivel brackets, the cap is integrated in the USB design so that there is no need to look for disappeared caps anymore. With read speeds of 28 MB/s and write speeds of 6.5 MB/s, files can be stored in no time at all. A green light signals the active data transfer.
| Summary | Intenso Basic Line. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 2.0, Read speed: 28 MB/s, Write speed: 6.5 MB/s. Form factor: Swivel. Weight: 15 g. Product colour: Black, Silver |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/usb-sticks/basic-line |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.085 |
| Capacity | 64 GB |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Device interface | USB Type-A |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Plug and Play | Yes |
| Read speed | 28 MB/s |
| Read speed (USB 2.0) | 28 MB/s |
| USB version | 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 8/Windows 8.1 |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Write speed (USB 2.0) | 6.5 MB/s |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Metal,Plastic |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black,Silver |
| Depth | 19 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 15 g |
| Width | 56 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 17 g |
| Package width | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Units per Shipping Box | 96 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001312 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.023 kg |