Kingston Technology DataTraveler 128GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Blue
Kingston Technology DataTraveler 128GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia Black/Blue
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Key ring | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Depth | 60.8 mm |
| Height | 10.4 mm |
| Width | 21.4 mm |
| Weight | 8.96 g |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS 26 Tahoe, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Pro, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 11 Home |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 121.9 mm |
| Master (outer) case height | 110.5 mm |
| Master (outer) case length | 193 mm |
| Master (outer) case gross weight | 457.65 g |