- In stock
-
−3%
Kingston Technology 64GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 100MB/s C10 UHS-I U1 V10
Kingston Technology 64GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 100MB/s C10 UHS-I U1 V10
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Product colour | Black, Green, White |
| Flash card type | SD |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Flash memory class | Class 10 |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight | 2.3 g |
| Height | 2.1 mm |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Master (outer) case gross weight | 369 g |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |