Kingston Technology 512GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U3 V30
Kingston Technology 512GB SDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s C10 UHS-I U3 V30
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Product colour | Green, Black, White |
| Flash card type | SD |
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Height | 2.1 mm |
| Depth | 24 mm |
| Width | 32 mm |
| Weight | 2.3 g |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 369 g |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |