- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
TCL V6C Series also features the most advanced Smart TV system ever: Google TV with Google Assistant built-in.
Featuring high quality speakers, you can enjoy immersive Dolby Atmos sound quality or pass it to a TCL sound bar.
Functional elegance: the bezel-less and metal design of TCL V6C Series allows you to enjoy more of the picture you love
| Summary | TCL V6C 75V6C. Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: DLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Motion interpolation technology: PPI (Picture Performance Index) 2500, Display brightness: 330 cd/m², Response time: 6.5 ms, Contrast ratio (typical): 5000:1. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Metallic |
| Unit Box Height | 1.11 |
| Unit Box Length | 1.85 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Display brightness | 330 cd/m² |
| Display diagonal | 75 " |
| Display diagonal (metric) | 189.3 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | DLED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 2500 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Peak luminance ratio | 65 % |
| Response time | 6.5 ms |
| Screen shape | Flat |
| App distribution platform | Google Play |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Internet TV | Yes |
| Lifestyle apps | Google Apps |
| Music apps | Spotify |
| Operating system installed | Google TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Video apps | All 4/Amazon Prime Video/BBC iPlayer/Disney+/Google TV/HBO/ITV Hub/ITV X/My5/Netflix/NOW TV/Twitch/YouTube |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| PC in (D-Sub) | No |
| RF connector type | F, IEC |
| RF ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/HID |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Product colour | Metallic |
| Stand type | Legs stand |
| VESA mounting | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Auto standby | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM),Game Master |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision/HDR 10+/High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Noise reduction | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Processor cores | 4 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| USB playback | Yes |
| Video compression formats | H.264/H.265/MPEG2 |
| Analog signal format system | NTSC/PAL BG/PAL I/PAL L/SECAM D/K/SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C/DVB-S2/DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto power off | Yes |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 59 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Sleep timer | Yes |
| Voice control | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 165 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 105 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR Display/Chromecast Built-In/HVA Screen/Motion Clarity/T-cast |
| Depth (with stand) | 351 mm |
| Depth (without stand) | 76 mm |
| Height (with stand) | 1025 mm |
| Height (without stand) | 959 mm |
| Stand depth | 351 mm |
| Stand width | 1288 mm |
| Weight (with stand) | 18200 g |
| Weight (without stand) | 17960 g |
| Width (with stand) | 1667 mm |
| Width (without stand) | 1667 mm |
| Manual | Yes |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 28000 g |
| Package width | 1845 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting kit | No |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833A |
| 3D | No |
| 4 sides bezel-less design | Yes |
| Analogue tuner | Yes |
| Country of origin | China |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| HDMI | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Mains power | Yes |
| Motion control | Yes |
| Smart TV applications | Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+, Google Play Apps |
| Stand | yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| Shipping Box Depth | 185 cm |
| Shipping Box Height | 111 cm |
| Shipping Box Weight | 27.7999992370605 kg |
| Shipping Box Width | 17 cm |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2179767/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2179767 |
| EPREL Version Number | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.3491 cubm |
| Product Net Weight | 18.2 kg |
| Unit Calculated Weight | 27.8 kg |