TV Set, LG, 98 ", 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, Flat, 16:9, LED, 98UT91006LA
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
4K Ultra HD
Experience vibrant picture quality in incredible detail with 4K Ultra HD resolution, bringing brilliant clarity. High refresh rate of 120Hz helps to provide smooth motion when playing games or watching sports.
Smart processor for optimised pictures and sound
LG UT91 98"" features the smart α8 AI Processor: the brain of the TV. Features supported include AI Super Upscaling for sharp pictures, and Dynamic Tone Mapping Pro which ensures bright and dark parts are clear. Plus AI Sound Pro to upscale stereo sound into an immersive, virtual 9.1.2 channel surround sound experience.
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Super slim design with stylish stand
FILMMAKER Mode & HDR
Enjoy movies just as the director intended thanks to Filmmaker Mode and HDR.
Game Optimiser & ALLM
- Sharp 4K Ultra HD picture with high refresh rate for smooth motion
- Smart processor with AI Super Upscaling and more
- webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more
- Super-slim and stylish design
- Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR
| Summary | LG UHD 98UT91006LA. Display diagonal: 2.49 m (98"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black |
| Unit Box Height | 1.62 |
| Unit Box Length | 2.33 |
| Unit Box Width | 0.27 |
| Display diagonal | 98 " |
| Display diagonal (metric) | 248 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Screen shape | Flat |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 24 |
| Smart modes | Cinema/Energy saving/Filmmaker/Game/Sports/Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Timeshift | No |
| Video apps | Amazon Prime Video/Apple TV/DAZN/Disney+/RaiPlay/Rakuten TV/YouTube |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.0 |
| PC in (D-Sub) | No |
| RF ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Sound modes | AI Acoustic Tuning/AI Sound Pro/Clear Voice Pro |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Stand type | Legs stand |
| VESA mounting | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| DVD player | No |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM),Game Optimizer,HGiG,Variable Refresh Rate (VRR) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processor | a8 AI Processor 4K |
| Processor cores | 4 |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | HEVC/VP9 |
| Digital signal format system | DVB-C/DVB-S/DVB-S2/DVB-T/DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Basic hotel mode | No |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Hotel mode | No |
| Number of OSD languages | 37 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Picture-in-Picture | No |
| Programming period | 8 day(s) |
| Voice control | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 442 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 199 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 199 W |
| Power supply type | Internal |
| Certification | Lativù 4K |
| Depth (with stand) | 464.6 mm |
| Depth (without stand) | 110.4 mm |
| Height (with stand) | 1358 mm |
| Height (without stand) | 1258 mm |
| Stand depth | 464.6 mm |
| Stand width | 1826 mm |
| Weight (with stand) | 65100 g |
| Weight (without stand) | 61200 g |
| Width (with stand) | 2182 mm |
| Width (without stand) | 2182 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 1633 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 10300 g |
| Package width | 2395 mm |