55-inch 4K Ultra HD Smart TV with HDR10+ and Tizen operating system. It has Wi-Fi connectivity, Bluetooth 5.3 and three HDMI ports.
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with HDR10+ and Tizen operating system. It has Wi-Fi connectivity, Bluetooth 5.3 and three HDMI ports.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with HDR10+ and Tizen operating system. Key features: Wi-Fi, Bluetooth 5.3 and three HDMI ports.
Design | |
|---|---|
| Year of introduction | 2025 |
| Frame type | 3 Frameless |
| Stand type | Leg stand |
| Product color | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
Power | |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (EER) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 79 kWh |
| Power consumption (HDR) over 1000 hours | 118 kWh |
| AC input voltage | 220-240V |
| Power (typical) | 79 W |
| Power (standby) | 0.5W |
Weight and dimensions | |
| Height (without stand) | 707.8 mm |
| Weight (without stand) | 9.6 kg |
| Width (without stand) | 1224.6 mm |
| Depth (without stand) | 76.6 mm |
Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
Operation | |
| Game features | Automatic Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR10 Plus |
Audio | |
| RMS power | 20W |
Ports and interfaces | |
| Number of HDMI ports | 3 |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
Smart TV | |
| Installed operating system | Tizen |