- New
-
−7%
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi and ambient lighting. It features voice control, multiple HDMI and USB ports, and HDR10+ support.
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi and ambient lighting. It features voice control, multiple HDMI and USB ports, and HDR10+ support.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
55" 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi and ambient lighting. Features: voice control, multiple HDMI and USB ports, HDR10+ support.
Technical data | |
|---|---|
| Certificates of conformity | RoHS |
Design | |
| Ambient lighting | Yes |
| Stand color | Black |
| Housing | Plastic |
| Signal strength indication | Yes |
| Frameless design | Yes |
| VESA mount | Yes |
| Stand type | Footrest |
| Panel mounting interface | 200 x 100 mm |
Electricity | |
| Energy efficiency class (EER) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power saving mode | Yes |
| Power (standby) | 0.5W |
| AC input frequency | 50/60Hz |
| AC input voltage | 100 - 240V |
Weight and dimensions | |
| Stand width | 81 cm |
| Weight (with stand) | 9.9 kg |
| Weight (without stand) | 9.7 kg |
| Depth (without stand) | 88 mm |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Height (without stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 256mm |
| Height (with stand) | 735 mm |
Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
Operation | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR10 Plus, HLG, HDR10 |
| Image processing technology | Philips Pixel Precise Ultra HD |
| Lighting control technology | Micro Dimming |
Ports and interfaces | |
| Number of HDMI ports | 3 |
| Number of USB 2.0 ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
Smart TV | |
| Installed operating systems | Titan OS |
| Screen mirroring | Yes |
TV receiver | |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2, DVB-T, DVB-S, DVB-T2 HD |