Television LG 43UA75003LA.AEU
Television LG 43UA75003LA.AEU
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | LG, LG |
| Width | 95.7 cm, 115 mm. |
| Depth | 5.79 cm |
| Depth with stand | 23.3 cm |
| Height | 55.8 cm, 646 mm. |
| Height with stand | 60.8 cm |
| Weight | 6.8 kg, 10.4 kg. |
| Weight without stand | 6.7 kg |
| Color | Black color |
| Voltage | 100 - 240V |
| Energy efficiency class | G |
| Standby power consumption | 0.5W |
| Screen type | LED |
| Screen diagonal | 43 inches |
| Screen resolution type | 4K UHD |
| Screen resolution | 4K (3840x2160) |
| Screen shape | Flat |
| Screen frequency | 60Hz |
| Sound power | 20W |
| Image enhancement systems | HDR10 / HLG. Number of USB 2.0 ports - 2 |
| Sound system | AI Sound Pro, Clear Voice Pro |
| Processor model | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Digital receiver type | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Number of HDMI ports | 3 |
| S/PDIF connector | Yes. 3.5mm headphone jack- No |
| WiFi interface | Yes |
| WiFi Direct interface | Yes |
| Ethernet LAN (RJ | 45) socket- Yes |
| WiDi interface | No |
| Bluetooth interface | Yes |
| Other connections | CI, 2 x RF. Smart TV - Yes |
| 3D function | No |
| Installed operating system | webOS |
| VESA standard | 300x300 |
| DLNA | No |
| NFC | No |
| Backlight | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Year of manufacture | 2025 |
| Length | 1075 mm. |
| Country of manufacture | CN |