-
−1%
TCL P89K 98P89K TV 2.49 m (98") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic 450 cd/m²
TCL P89K 98P89K TV 2.49 m (98") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic 450 cd/m²
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory | 64000 MB |
| Product colour | Metallic |
| Introduction year | 2025 |
| Panel mounting interface | 600 x 500 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 255 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 150 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Works with Apple Siri | No |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Basic hotel mode | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Picture-in-Picture | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Hotel mode | No |
| Sleep timer | Yes |
| Number of OSD languages | 63 |
| Auto power off | Yes |
| Width (with stand) | 2178 mm |
| Depth (with stand) | 420 mm |
| Stand width | 170.9 cm |
| Height (with stand) | 1285 mm |
| Stand depth | 42 cm |
| Weight (without stand) | 50.8 kg |
| Height (without stand) | 1247 mm |
| Weight (with stand) | 51.8 kg |
| Depth (without stand) | 64 mm |
| Width (without stand) | 2178 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| HID support | Yes |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID |
| Noise reduction | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Video formats supported | MPEG2, H.265, H.264 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Master, Variable Refresh Rate (VRR) |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Dolby Vision, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Subtitles function | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Processor cores | 4 |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Game mode | Yes |
| USB recording | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| DVD player | No |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833A |
| Soundbar included | No |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 2.49 m (98") |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 3700 |
| Display technology | QLED |
| Display diagonal (metric) | 249 cm |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Colour depth | 10 bit |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Viewable size diagonal | 2.48 m |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Audio decoders | Dolby TrueHD, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby AC4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Number of speakers | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Auto volume leveller | Yes |
| Equalizer bands quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| RF connector type | F, IEC |
| HDCP version | 2.2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
| Doesn't contain | Mercury |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Batteries included | Yes |
| Quantum dot color technology | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Analog signal format system | PAL, SECAM, SECAM D/K, PAL BG, PAL I, PAL L, SECAM B/G, PAL DK, NTSC, SECAM L |
| Auto channel search | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Built-in Chromecast | Yes |
| App distribution platform | Google Play |
| Operating system installed | Google TV |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV, YouTube |
| Smart modes | Game, Sports |
| Operating system version | 12.0 |
| TCL technologies (AV/TV) | AiPQ Processor, Chromecast Built-In, T-cast, Dolby Vision™, Bluetooth, Onkyo Sound, HDR (High Dynamic Range), Dolby Atmos®, 288Hz Game Accelerator |