-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Introduction year | 2025 |
| Product colour | Black |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (max) | 220 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 138 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 199 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Power consumption (typical) | 138 W |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Voice control | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Weight (with stand) | 22.8 kg |
| Width (without stand) | 1668.1 mm |
| Stand depth | 28 cm |
| Height (without stand) | 957.8 mm |
| Depth (without stand) | 77 mm |
| Stand width | 125 cm |
| Weight (without stand) | 22.4 kg |
| Height (with stand) | 1005.9 mm |
| Depth (with stand) | 280 mm |
| Width (with stand) | 1668.1 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Web browser | Yes |
| Browsing | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Backlight dimming technology | UHD Dimming |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| SmartThings app support | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| TV key support | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control type | TM2240A |
| Remote control included | Yes |
| Display diagonal (metric) | 190.5 cm |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display technology | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RF ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| PC in (D-Sub) | No |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Operating system installed | Tizen |
| Internet TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Smart TV | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Crystal Processor 4K, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2205168 |