- In stock
-
−5%
Samsung UE32F6002FK 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung UE32F6002FK 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Width (with stand) | 732.9 mm |
| Depth (with stand) | 117.3 mm |
| Height (with stand) | 451.5 mm |
| Depth (without stand) | 73.2 mm |
| Width (without stand) | 732.9 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Weight (without stand) | 3.8 kg |
| Height (without stand) | 438.7 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Backlight dimming technology | Micro Dimming Pro |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| SmartThings app support | Yes |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer, Hyper Real |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game features | Gaming Hub |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Desktop stand | Yes |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display technology | LED |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of speakers | 2 |
| Adaptive sound | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| PC in (D-Sub) | No |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Samsung technologies (AV/TV) | Built-in SmartThings Hub, Samsung TV Plus, Gaming Hub, Q-Symphony |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2204698 |