Samsung QE77S95FAT 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung QE77S95FAT 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
13 - 18
business days
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS+, Adaptive Sound Pro, Surround, 360 Audio |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Mini wall mount support | No |
| Stand colour | Black |
| Colour name | Graphite Black |
| Introduction year | 2025 |
| Panel mounting interface | 400 x 400 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 423 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 128 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (typical) | 128 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (max) | 700 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Auto power off | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Voice control | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Width (without stand) | 1716.6 mm |
| Weight (without stand) | 28.2 kg |
| Depth (without stand) | 11.2 mm |
| Height (without stand) | 984.1 mm |
| Width (with stand) | 1716.6 mm |
| Weight (with stand) | 40 kg |
| Depth (with stand) | 286.4 mm |
| Height (with stand) | 1048.1 mm |
| Miracast | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | OLED HDR Pro, HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italia add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Display diagonal | 195.6 cm (77") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Q-Symphony | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Sound modes | Surround, Adaptive Sound Pro |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| RF ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| One Connect box | Yes |
| Stand | SLIM OC STAND |
| HDMI | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x2 |
| Annual energy consumption | 178 kWh |
| Tuner type | Analog & digital |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Operating system version | Tizen |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Samsung technologies (AV/TV) | Samsung Multi View, SmartThings, 4K AI Upscaling Pro, Infinity One Design with One Connect Box, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3 Processor, Object Tracking Sound PLUS, Universal Gesture, Samsung Health, AI Energy Mode, FreeSync Premium Pro, Samsung TV Plus, AI Customisation Mode, PANTONE Validated, Colour Booster Pro, Auto HDR Remastering Pro, AI Auto Game Mode, AI Mode, Samsung Knox Security, OLED HDR Pro, Gaming Hub, Game Bar, Samsung Q-Symphony, SmartThings Calibration, SolarCell Remote, Smart TV powered by Tizen, Slim Fit Wall-Mount Compatible, OLED Glare Free, AI Sound Pro, Motion Xcelerator 165Hz, Dolby Atmos®, Real Depth Enhancer, Auto Game Mode (ALLM), AI Motion Enhancer Pro |