- In stock
Samsung QE77S90FAE 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung QE77S90FAE 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 300 |
| VESA mounting | Yes |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Stand colour | Silver |
| Introduction year | 2025 |
| Colour name | Graphite black |
| Stand type | Center stand |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Power consumption (max) | 630 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 344 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 125 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Number of OSD languages | 28 |
| Width (with stand) | 1718.5 mm |
| Height (with stand) | 1058.6 mm |
| Depth (with stand) | 359 mm |
| Stand depth | 35.9 cm |
| Stand width | 36.6 cm |
| Weight (with stand) | 34.2 kg |
| Width (without stand) | 1718.5 mm |
| Depth (without stand) | 44.9 mm |
| Height (without stand) | 987.6 mm |
| Weight (without stand) | 32.4 kg |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Multi View | Yes |
| TV key support | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| Tap view | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AI Upscale | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| Game mode | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 195.6 cm (77") |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display technology | OLED |
| Display diagonal (metric) | 194 cm |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| RF ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Operating system installed | Tizen |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| Internet TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Samsung technologies (AV/TV) | Q-Symphony, EyeComfort Mode, Samsung Health, Built-in SmartThings Hub, Object Tracking Sound Lite, LaserSlim Design, Smart Calibration, 4K AI Upscaling Pro, AI Motion Enhancer Pro, Auto HDR Remastering Pro, Samsung TV Plus, Ultra Viewing Angle, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3 Processor |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2205112 |