- In stock
Samsung QE75QN77FAT 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung QE75QN77FAT 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand colour | Grey |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Center stand |
| Frameless design | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 82 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 255 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (max) | 260 W |
| Power consumption (typical) | 82 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Voice control | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Stand depth | 33.1 cm |
| Width (without stand) | 1677.5 mm |
| Depth (without stand) | 26.6 mm |
| Height (without stand) | 960.7 mm |
| Weight (without stand) | 29.6 kg |
| Stand width | 35.5 cm |
| Width (with stand) | 1677.5 mm |
| Depth (with stand) | 331.5 mm |
| Weight (with stand) | 30.9 kg |
| Height (with stand) | 1016.2 mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Web browser | Yes |
| Picture processor | NQ4 AI Gen2 |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| TV key support | Yes |
| Tap view | Yes |
| TV sound to mobile device | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Eco sensor | Yes |
| Multi View | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Neo Quantum HDR |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Picture processing technology | NQ4 AI Gen 2 Processor, Samsung Real Depth Enhancer |
| AMD FreeSync | Yes |
| Remote control type | TM2360E |
| Cables included | AC |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal (metric) | 189 cm |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display technology | Neo QLED |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| PC in (D-Sub) | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Universal guide | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Samsung technologies (AV/TV) | Smart Calibration, Samsung TV Plus, 4K AI Upscaling, AI Energy Mode, Object Tracking Sound Lite, AirSlim, Karaoke Mode, Art Store, Active Voice Amplifier Pro, Quantum Matrix Technology Slim, Auto HDR Remastering, Q-Symphony, EyeComfort Mode, Quantum Matrix Technology, Wide Viewing Angle, Neo Quantum HDR, Built-in SmartThings Hub, AI Auto Game Mode, Adaptive Sound Pro, Generative Wallpaper |