- In stock
-
−5%
Samsung QE48S90FAE 121.9 cm (48") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung QE48S90FAE 121.9 cm (48") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 20
business days
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 300 x 200 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Silver |
| Colour name | Graphite black |
| VESA mounting | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 64.7 W |
| Power consumption (max) | 230 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 132 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 65 kWh |
| Voice guide | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Auto power off | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Height (with stand) | 685.9 mm |
| Depth (with stand) | 265.2 mm |
| Width (with stand) | 1069.3 mm |
| Weight (with stand) | 11.9 kg |
| Width (without stand) | 1069.3 mm |
| Weight (without stand) | 10.6 kg |
| Stand width | 36.6 cm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Height (without stand) | 619.9 mm |
| Stand depth | 26.5 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Web browser | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Multi View | Yes |
| Game mode | Yes |
| Tap view | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| AI Upscale | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| TV key support | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| Remote control type | TM2360E |
| Remote control included | Yes |
| Display diagonal | 121.9 cm (48") |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal (metric) | 120 cm |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display technology | OLED |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| RF ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Internet TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Operating system installed | Tizen |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| Sound mirroring | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Multiple Voice Assistants, Auto HDR Remastering Pro, LaserSlim Design, Samsung Health, Built-in SmartThings Hub, 4K AI Upscaling Pro, Object Tracking Sound Lite, Samsung TV Plus, Ultra Viewing Angle, Q-Symphony, EyeComfort Mode, AI Motion Enhancer Pro, NQ4 AI Gen3 Processor, Smart Calibration |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2205127 |