Samsung Neo QE85QN85FAUXXH TV 2.16 m (85") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Silver
Samsung Neo QE85QN85FAUXXH TV 2.16 m (85") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Stand type | Center stand |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand colour | Silver |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Product colour | Silver |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 329 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 340 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 135 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Number of OSD languages | 27 |
| Voice guide | Yes |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Weight (with stand) | 43.6 kg |
| Stand width | 37.5 cm |
| Stand depth | 36.6 cm |
| Depth (without stand) | 47 mm |
| Height (without stand) | 1082.9 mm |
| Width (without stand) | 1892.4 mm |
| Weight (without stand) | 41.6 kg |
| Depth (with stand) | 366.5 mm |
| Height (with stand) | 1137.4 mm |
| Width (with stand) | 1892.4 mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| SmartThings app support | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Eco sensor | Yes |
| TV key support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Multi View | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DVD player | No |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen2 |
| Remote control type | TM2360E |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology Plus |
| LED backlighting type | Mini LED PRO |
| Display diagonal (metric) | 214 cm |
| Automatic brightness control | Yes |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 144 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display technology | Neo QLED |
| Supported video modes | 2160p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 2.16 m (85") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| PC in (D-Sub) | No |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| RF ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Annual energy consumption | 187 kWh |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Samsung technologies (AV/TV) | Colour Booster Pro, Relumino Mode, Karaoke Mode, Art Store, Smart Calibration, Samsung Knox, AI Auto Game Mode, Supersize Picture Enhancer, 4K AI Upscaling, Generative Wallpaper, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro, Auto HDR Remastering, Q-Symphony, EyeComfort Mode, Wide Viewing Angle, Contrast Enhancer |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2204974 |