Philips 75PUS8510 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Product reference: 6-75PUS8510/12
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Panel mounting interface 400 x 300
Product colour Black
VESA mounting Yes
Stand colour Black
Stand type Legs stand
Power supply type Internal
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWh
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency scale A to G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 172 kWh
ECO mode Yes
Works with the Google Assistant Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Height (with stand) 1030 mm
Depth (with stand) 353 mm
Width (with stand) 1669 mm
Weight (with stand) 22.3 kg
Depth (without stand) 93 mm
Width (without stand) 1669 mm
Height (without stand) 968 mm
Weight (without stand) 21.7 kg
Ethernet LAN Yes
Bluetooth version 5.2
Bluetooth Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi Yes
Audio formats supported WAV,
MP3,
AAC,
FLAC
Image formats supported JPEG,
PNG,
BMP,
HEIF,
GIF
Video formats supported MPEG4,
VP9,
H.265,
AVC,
AVI,
H.264,
HEVC,
MPEG2,
AV1,
MKV,
MPEG1
Teletext function Yes
Game mode Yes
Subtitle formats supported SMI,
ASS,
SSA,
TXT,
SUB,
SRT
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10),
High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),
Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Teletext 1000 pages
Remote access Yes
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Variable Refresh Rate (VRR)
Remote control included Yes
Desktop stand Yes
Screen shape Flat
Supported video modes 1080p,
720p,
576p,
2160p
Display diagonal (metric) 189 cm
Supported graphics resolutions 2560 x 1440,
1920 x 1080 (HD 1080),
3840 x 2160,
640 x 480 (VGA)
HD type 4K Ultra HD
Display diagonal 190.5 cm (75")
Native aspect ratio 16:9
Display technology QLED
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 60 Hz,
50 Hz
Audio output channels 2.0 channels
RMS rated power 20 W