Philips 43PUS9010 / 12 TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Dark Grey
Product reference: 6-43PUS9010/12
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 200 mm
Product colour Dark Grey
Ambient lighting Yes
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 51 kWh
Energy efficiency class (SDR) F
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Power supply type Internal
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
Energy efficiency scale A to G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 114 kWh
Auto power off Yes
ECO mode Yes
Works with the Google Assistant Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Depth (with stand) 216 mm
Height (with stand) 629 mm
Width (with stand) 962 mm
Depth (without stand) 77 mm
Height (without stand) 567 mm
Weight (without stand) 8.82 kg
Weight (with stand) 10.6 kg
Width (without stand) 962 mm
Bluetooth Yes
Wi-Fi Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.2
Video formats supported AVI,
H.264,
HEVC,
MPEG4,
VP9,
H.265,
MPEG2,
AV1,
MKV,
MPEG1
Ambient light sensor Yes
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Game mode Yes
Audio formats supported MP3,
AAC,
FLAC,
WAV
Image formats supported BMP,
GIF,
JPEG,
PNG,
HEIF
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Teletext 1000 pages
Teletext function Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Subtitle formats supported TXT,
SMI,
SRT,
ASS,
SUB,
SSA
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Cables included AC
Desktop stand Yes
Remote control included Yes
Display diagonal 109.2 cm (43")
Native aspect ratio 16:9
Screen shape Flat
Display resolution 3840 x 2160 pixels
HD type 4K Ultra HD
Display technology QLED
Display diagonal (metric) 108 cm
Native refresh rate 120 Hz
Audio output channels 2.0 channels
Equalizer Yes
Audio decoders Dolby Atmos,
Dolby Digital,
DTS:X
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W